مرکز کنوانسیون جاکوب کوپل جاویتس

مرکز کنوانسیون جاکوب کوپل جاویتس

این ساختمان با طولی برابر 5بلوک حتی بزرگتر ا زفضای مرکزی نمایشگاه تانگه (Tanges Festival) نیز بزرگتر می باشد . مرکز جاویتس (1980: نیویورک ، مهندس معمار : آی . ام . پی و همکاران ، مهندس سازه : ویلدلینگراد و همکاران ) با طول 1200فوت (315متر ) در طول خیابانهای یازدهم و دوازدهم مانهاتان و با عرض 600فوت (157متر ) د رکنار خیایانهای سی و چهارم و سی و نهم قرارگرفته است .در مجموع ، مساحت همکف آن 6/1 میلیون فوت متر مربع (148هزار متر مربع ) است . طراحان و کارفرمابه طور جدی احساس می کردند که عامه مردم (کسانی که هزینه ساخت بنا را پرداخته بودند ) باید به ساختمان دسترسی ساده و مستقیم داشته باشند . فضایی که به بخش عمومی با سالن بزرگ مربع شکلی به ضلع 270 فوت (82 متر ) اختصاص یافته بود . با یک ورودی و جذاب و بدیع در خیابان یازدهم مشخص می گردید . ساختمان به وسیله پلی به طول 360 فوت (110متر ) که مشرف به سالن اصلی نمایشگاه بود تا خیابان دوازدهم ادامه می یافت و به یک رستوران که چشم اندازی از رود خانه هودسون (Hudson River) داشت ، منتهی می گردید و به حد اکثر ارتفاع خود می رسید ( ناشر1980) ( تصاویر 8-5تا 10-5)
در توصیف نمایشگاه ، جیمز فرید (James Freed) به عنوان کسی که در طراحی همکاری داشته ، آن را یک انبار می نامد که طراحان نمی توانستند ه عملکردهای داخلی برای ایجاد توازن و تعادل در نمای طویل آن متکی باشند .کلید حل این موضوع قراردادن 5بلوک شهری در زیریک سازه فضا کار بود که دیواره ها و سقفرا نگاه می داشت . سطوح گوشه دار، محل قرارگیری ستون ها را در طبقه بالاتر نمایشگاه در فواصل 90فوتی (28متر)مشخص می کند.
پوشش شیشه ای نیمه منعکس کننده ساختمان در طول روز ، در اثر انعکاس نورآسمان مات به نظر می رسد . هنگام شب ،در اثر نورپردازی داخلی ، شیشه ها شفاف شده و دیوارها و سقف خرپای فضایی نمایان می گردند. ورودی ها شیشه های شفاف داشته و برای نورگیری از سقف (به وسیله پنجره سقفی ) بکار رفته ، برای دیوارها و فضاهای نمایشگاه از شیشه های مات استفاده شده است .
اندازه دهانه 90فوتی (28متر) سازه از ابعاد نمایشگاه های تجاری متعددبامدول استاندارد 30فوت (9متر) الهام گرفته شده است . دو ردیف غرفه به عرض 10فوت (3متر) که بوسیله یک راهروی ارتباطی به عرض 10فوت از یکدیگر جدا میشدند در آن طراحی شده است .

 جزئیات ستون : ( الف ) نما و _ب تا د) مقاطع پلان

ستون های چهارگوش که سازه فضا کار سالن و فضای اصلی نمایشگاه را نگه می دارند سبک و شفاف هستند .به نظر می رسد که سازه فضا کار از درون این ستون های به شکل درخت ، به طور طبیعی رشدکرده است . ستون های اصلی ، مرکب از 4 ستون فولادی لوله ای به قطر 5/1 فوت ( 55سانتیمتر) می باشتد که در رئوس یک مربع 5 فوتی (5/1متر) قرارگرفته و با شبکه های فلزی به هم متصل شده اند . سر ستون های اصلی به شکل مربع و به ضلع 10فوت ( 3متر) عناصری قطری را نگاه می دارد و هنگامی که با سازه فضا کار بالایی یکی می شوند ، اندازشان کاهش می یابد. مدول استاندارد این سازه فضا کارمربعی به ضلع 10فوت (3متر) است . سازه فضا کار به وسیله شرکت سازه های پی جی (PG Structures Inc) ساخته است .این سیستم بر اساس اظهار جیمز فرید نه به دلیل دانش باک مینسترفولر (Buckminister Fuller) صورت گرفته است و نه بخاطر هنر به کاررفته در معماری های تک *High Tech* انگلیسی بلکه به عنوان سیستمی انعطافپذیر که می تواند شفافیت و بافت مناسبی ایجاد نماید انتخاب گردیده است . استفاده ار یک سازه فضا کار با این ساختار به سازه اصلی ساختمان ها محدود می شود ، ضمن آمکه داخل ساختمان با عناصربتنی کمه نشان دهنده روش کار معمارطراح ساختمان (آی .ام . پی ) است تقسیم بندی شده است (ناشر ،1986)

پوشش شیشه ای در جداره های عمودی و افقی ساختمان بیانی گرافیکی از سازه پشت آن با پیروی کامل از چین وشکن های آن است . دیوارهای پرده ای در فاصله 15اینچ (38 سانتیمتر) بیرون سازه فضاکارآویزان شده اند . مدول های شفاف مربع شکل در نما به ضلع 10فوت (3متر) به قطعات 5 فوتی (5/1متر) تقسیم شده بودند .

پاسخی بگذارید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: